Egy közös területen, politikai közösségben élő népesség megoszlása és együtt élése rasszok, etnikai, vallási és felekezeti hovatartozás, valamint nyelvhasználat szerint. Általában nem ide soroljuk a társadalmi rétegződés, életstílusok és életformák, nemek, kisebbségek szerinti különbözőségeket.
A multikulturalizmus lehet
tény - A szociológia módszereivel leírható multikulturális társadalom, illetve kulturális pluralizmus bemutatása.
politika - A különböző kultúrák együttélésének szabályozása (asszimiláció, integráció, párhuzamos társadalmak, felzárkózás, felzárkóztatás, nyelvhasználat, stb.)
ideológia 1 - A multikulturális társadalom kialakítását, illetve védelmét vallja feladatának, a kultúrák, népcsoportok, etnikai és vallási kisebbségek multikulturális társadalomban való egymás mellett élését hirdeti, ahol nem létezik asszimiláció vagy szegregáció. (Wikipedia)
A társadalmi problémák megoldására a különböző kultúrák együttélésének előmozdítása révén törekszik (pl. demográfiai deficit pótlása betelepítéssel, béke biztosítása együttéléssel elkülönülés és szembenállás helyett).
Általában szemben áll a homogén társadalom eszméjével és a nemzeti ideológiával, a nacionalizmus meghaladására törekszik. Kritikusait gyakran illeti a rasszizmus vádjával.
ideológia 2 - Egységes, kevert rassz, könnyen irányítható népesség kialakítása uralmi célokból.
Különbséget tehetünk multikulturalizmus és kulturális pluralizmus között. Az előbbi az utóbbi évtizedekben a Közel-Keletről és Afrikából beáramló népesség jelenlétének következtében kialakult viszonyokra utal Európában, az utóbbi pedig az évszázadok óta fennálló etnikai csoportok együttélését jelenti.
Az interkulturális
jelentése magyarul „kultúrák közötti”. Az interkulturális megértést, elfogadást támogatni annyit jelent, segíteni a kultúrák közeledését, párbeszédét, a kulturális cserét, a kölcsönzést, az együttélést.
Az interkulturális megközelítést sokan a multikulturalizmus jó alternatívájának tartják, amennyiben elkerüli a párhuzamos társadalmak kialakulását, és különféle fejlesztő programokkal elősegíti az integrációt.
Közeli fogalmak: multikulturális társadalom, identitás, patriotizmus, nacionalizmus, bevándorlás, xenofóbia
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.